Gyárfás Jenő-kiállítás Kézdivásárhelyen


A "székelyek Munkácsyjának" is nevezett Gyárfás Jenő az erdélyi realista- illusztratív festészet és grafika egyik legkiválóbb alkotója volt a maga idejében. A tehetséges művész ugyan nagy nevű művészeti intézményekben tanult, mégis a szülővárosában létesített műtermet, az itthoni alkotás mellett döntött, vállalva a szakmai háttérbeszorulás, a mellőzés kockázatát. Az utókor talán ezért tekint még nagyobb, megbecsülő elismeréssel művészetére, művészetszervező tevékenységére.
Sepsiszentgyörgyön született, 1857-ben. A Székely Mikó Kollégium elvégzése után a tehetséges Gyárfás 1871-ben beiratkozott a budapesti Mintarajziskolába. 1875- től a jelentős központi lap, a Vasárnapi Újság kezdte közölni rajzait. A fővárosi szakmai elismerésen felbuzdulva 1877 októberében beiratkozott az európai akadémista festészet egyik fellegvárának számító müncheni Bajor Királyi Képzőművészeti Főiskolára. Itt Wagner Sándor és Gabriel Max voltak a mesterei. 1880-ban tért haza szülőföldjére, műtermet épített, de nem szigetelődött el az európai képzőművészeti élettől, tanulmányutakon vett részt Olaszországban, majd Angliában, ahol a rangos galériákban az elmúlt korok és a kortárs mesterek munkásságát tanulmányozta. Kedvelt témái az életkép, a történelmi festmény és az irodalmi művek illusztrálása. Emellett számos megrendelést kapott az itthoni előkelőségektől, tehetősebb városi polgároktól, főleg portrék festésére. Állandó kapcsolatban állt a budapesti szalonokkal, ahová több nagyméretű munkáját is elküldte. A millennium évében, 1896- ban az V. László című festményével bronzérmet érdemelt ki az ünnepi kiállításon. 1900-ban kezdte festeni a jelenleg a Székely Nemzeti Múzeumban őrzött Gábor Áron halála című képét, melyet befejezetlenül hagyott az utókorra, de így is méltó emléket állított az 1848/1849-es szabadságharc hősiességének, hazaszeretetének.
Gyárfás Jenő 1925 végén hunyt el, érelmeszesedésben. Sírhelye a sepsiszentgyörgyi református vártemplom melletti családi kriptában található. Szülővárosának képtára, melynek múzeumi képzőművészeti gyűjteményét ő rendszerezte először, 2007-ben vette fel a kiváló művész nevét.
A Kézdivásárhelyi Céhtörténeti Múzeumban megnyíló életműtárlaton olyan közkedveltségnek örvendő életképei lesznek láthatók, mint A tél örömei, a Tetemrehívás (balladaillusztráció) vagy A zongoránál című festmények. Portréi közül a múzeum falaira kerülnek többek között Gödri Ferenc jeles sepsiszentgyörgyi polgármester arcképe, a kettős Leányportré vagy az öregkori Önarckép ecsettel című munka.
A kiállított műalkotások mindenike a sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeum Gyárfás Jenő Képtárának a tulajdona. A kiállítás jövő év január 31-ig látogatható.

Sántha Imre Géza