Tisztelt Olvasó!

A szellemi tevékenység közzétett eredménye egy-egy elágazó folytatása a felhal­mozott össztudásnak, amelyből vétetett. Ezért sajátos gondolataimat arra alapozhattam, ami a felhalmozott össztudásból hozzám eljutott. Méltó-e ez a jelenleg taglalt életműhöz? Összevet­hetők-e a szavakban kifejezettek az örökül kapott képi, és az azt megalkotó lelki világgal, igazodnak-e ahhoz?

Ezeknek a most megválaszolhatatlan kérdéseknek a hátterében – Nagy Imre, Magyar Örökség-díjas festőművész iránti jelenlegi közérdeklődésnek megfelelően – ott settenkedik az 1988-tól 1993-ig, valamint a 2003 ősze óta végzett kutató­munkám feleslegességének a gya­núja is. Mégis a kutatással telt esztendőkben azt éreztem, hogy könyvemmel újabb lehetőséget nyújtok a világ változásai kö­vetkeztében módosuló Nagy Imre-érdeklődés függvényében folytatható kutatáshoz.

Írás közben arra törekedtem, hogy lehetőleg mindarról képet nyújtsak, amit Nagy Imrével kapcsolatosan tudni szükséges és lehet: környezetéről, amelyben felnőtt s emberré vált, iskoláiról, katonaságáról, főiskolai időszakáról és tanulótársairól, tanárságáról, meg az azt követő kényszeralkotó-esztendőkről és rehabilitálásáról, haláláról, hagyatékáról és alkotótevékenységéről. Ellenben nem írtam szerelmeiről, mert csak egyoldalú adatokkal rendelkezem, pedig az 1993-ban megjelent repertóriumomban közzétettek lángolóan szenvedélyes eseményekről is tanúskodnak.

A felsoroltakat életrajz-kivonat, kiállítás- és irodalomjegyzék, majd a jellegzetes szignóit, műpiaci árveréseken szereplő alkotásait, csíkszeredai kortárs utódművész-lajstromot, eddig nem közölt dokumentumokat és a festészetben felismerhető, korábban erdélyi látásmódnak tekintett képépítési módszert taglaló tanulmány követi. Végezetül pedig csíki művészi hagyatékának a katalógusa olvasható.

Nem törekedtem szakszerű monográfia írására. Egyrészt azért, mert annak érzem szükségét, hogy az olvasók, főképpen a csíkiak alaposan megismerhessék közismertnek tekintett művészüket, hiszen a szájhagyomány útján terjedő Nagy Imre-kép egyre csak silányul. Másrészt meg azért, mert annyira beleéltem magamat a hagyaték gondozása és kutatása közben a Nagy Imre szellemiségébe, hogy nem tudok kizárólag tudományos tárgyilagossággal, szubjektivitásmentesen fogalmazni. Ezért, aki kevesebbet tud, mint én, munkámat okosnak-jónak, aki többet tud, butá­nak-rossznak fogja minősíteni, aki pedig annyit tud, mint én – és netán ugyanazt –, az csak a fejét fogja ingatni-csóválni csendesen…

Könyvem címében a bőfény – így, egybe írva –, a Nagy Imre képeit uraló, Réti István által telivilágí­tásnak nevezett jelenséget, valamint a festő személyiségéből sugárzó, környezete felértékelésére törekvő aurát jelenti.

Ezek után pedig szeretettel ajánlom írásomat a Nagy Imre által is alapított intézménynek – amelynek eredeti nevét én segítettem 1995-től első alkalommal jogszerűen használhatóvá tenni –, valamint állandó és alkalmi önzetlen segítőimnek:

 

Csíki Székely Múzeum

Banner Zoltán művészettörténész

Bethlen Gábor Alapítvány – Nagy Gáspár költő

Domus Hungarica Sapientiarum

Özv. Kurucz Istvánné

Dr. Lakosné Orbán Lívia adattáros

Murádin Jenő művészettörténész

Dr. Pogány Gábor művészettörténész

Sümegi György művészettörténész

Szücs György művészettörténész

Szabó Zsuzsa művészettörténész-hallgató lá­nyom, feleségem és fiam