Alkotótevékenysége

„A realista művészet alapja és kiindulópontja a természet. Elsősorban az a természet, melyben élni és halni kell a művésznek. A művész szem­lélete és alkotóterülete lévén a természet, annak minden összefüggő részét úgy hozza az alkotás fázisába, ahogy a természet nagy mozgató tör­vényszerűségét veszi.” – Nagy Imre

2003-ban, húsvét harmadnapja volt az első igazi tavaszi nap. A szentkirály-zsögödi határban azon nyomban meg is jelentek „Nagy Imre alakjai”, s kompozí­cióba rendeződtek. Az emberek mindent magukkal hoztak, amire szükségük volt: lovat, szekeret, ekét, kézi szerszámot, elemózsiás tarisznyát, pityókászsákot, s a kutya is ott sündörgött körülöttük. A le­vegő homályos a felvert portól; igazi sfumato. A közelebbiek élesek, a tá­volabbi alakok pedig enyhén elmosó­dottak: nők, férfiak, gyermekek, minden­féle színű ruhában, kendősen, kalappal vagy hajdonfejt. Térben felvett rendjük nem volt sem véletlenszerű, sem pedig előre megtervezett. Mindenki ott volt, ahol lennie kellett. Apró csoportokat ké­pezve, ahogy azt a munka megkívánta, együtt dolgozott a család s a kalákás is­merős, hogy haladata is legyen a dolog­nak – mert még bizonytalan az időjárás –, ki tudja, lehet-e holnap folytatni… Az ég enyhén felhős volt, gyenge szellő fújdo­gált egész nap.

A fent vázolt „kép” látványa egységes egész, teljességgel művészi értékű. Alak­jai és valőrjei egyaránt szabályos plaszti­kai értékkel rendelkező képelemek. Meg­örökítéséhez elegendő lenne a forma, a szín, a plasztikai eljárások ismerete, de élettel való kitöltéséhez már többre is szükség van: érezni kell a kapanyél hajlá­sát, az ekeszarv rángató ereje ellentartá­sának izomfeszítő kényszerét, a hajlado­zás derékpróbáló ritmusát, a munka hal­adatát, az együttdolgozás delejét, és a fi­noman párló izzadságszagot.

A napsütéstől már okkeressé világo­sodott föld gazdag tónusáradata alapozza meg a fent vázolt képet, a felvonult „kel­léktár” pedig megtöri a felület egyhangú­ságát. A nápolyi sárga pityókászsákok sorjázása alkotja a kompozíció erővona­lát, a pejek angolvöröse, az almásderesek szürkéje és az asszonyok színes kendői és szoknyái pedig csillogóan ellenpontozzák az „előadást”. Mögöttük az Ördög-lik fe­nyőinek mélybe vesző sötétzöld tónusa zárja le a képet. Kár, hogy az igazi festmény csendes, nem hallik a nyerítés, a lovakat nem mindig szép szóval biztató gazdák csat­togó szava, s olykor-olykor egy-egy el­igazító kiáltás, aminek csak méternyire kell hallatszania, de fontossága miatt erőt nyer.

A parasztfestő látja-tudja-érzi mind­ezt, s képtelen ettől a világtól elszakadni. Témaválasztása nem az előre megfontolt plasztikai szándékú öncsillogtatás. A festői evidencia egyszerűségének a látványából hiányzik a nadrágos társadalom civis „nyaktekerészete”. A parasztművész plasztikai érdeklődése környezetéről szól, az igazi, a valóságosan természetes rendű szépről. Kezdetben, tanulóévei alatt évekig idegenben élt, s igyekezett ahhoz a világhoz is iga­zodni, de nem szerette azt – lelkében, s ta­lán álmában is számtalanszor –, mind­egyre itthon volt. Addig dédelgette eze­ket az emlékeket, amíg a lehetőségek is­mét szabadon bocsátották, s a valóság­ban is hazatérhetett, hozzáláthatott saját világának a festéséhez.

Művészvilágának valódi tárgya nemcsak a mezei munka volt, plaszti­kájában ott találjuk a természet istenadta elemeit: a patakokat, köveket, fákat, ál­latokat, az embert és az ő „kőből-fából” való házát is. Nincs közöttük semmi, ami íróasztal mellett kitalált dologról szól, nincsen benne művi, talmi, amit kitalálója-ké­szítője és használója egyaránt „olyannak” lát…

Nagy Imre egy életet áldozott arra, hogy a saját kisközösségét és baráti körét megörökítse. Kezdetben csak ak­kor, ha már életszükségleteinek a szá­mára is kirótt, napi mezőpenzumát ő is elvégezte, később csak festőként. Amikor tanulmányai befejeztével ha­zatért, kezdetben kizárólag tájábrázolás­sal próbálkozott festőien is megérteni a zsögödi formákat-színeket, amelyek legkézenfek­vőbb modelljei voltak, s közben gazdál­kodott. Megtanulta az élet rendjét, s követnie kellett azt! Nyomában izzadságszag párállt, és a mindennapok tiszteletében s az emberi partnerség­ben egyaránt alázatra kényszerült.

Ötvenkét évet alkotott egyfolytában. Ötvenkét évig figyelte, állandóan tanulta környezetét, s ugyanannyi időt szánt an­nak megtartására, megőrzésére.

Mára az Ördög-lik benzinszagot áraszt, s a parasztok tán nem is pi­hennek, csak gyorsan elköltik elemózsiájukat, befejezik a munkát, s szaladnak haza „Város-Zsögödbe”.

Nagy Imre festményeinek a hangulata nem ilyen keserű. Ahogyan alkotó éveiben ő látta, az élet állandó, helyhez kötött, va­lóságos, azaz szerves és derűs volt, ezért hiányzik műveiből a borúlátás.

Ezt a fejezetet egy 1958-ban kelt váz­latfüzet-bejegyzésből, és az egyetlen fennmaradt hangfelvételből vett idéze­ttel alapozhatom meg.

Ahogyan a kőbe faragtam, valami alakot véltem felfedezni, ami rendkívül meghatott. In­nen kezdve a tárgyaknak lelke lett, az élet mérhetetlen megnőtt. A pásztorkodásom, a csillagos ég, az éjszaka, a világegyetem, az élet problémája izgatott.

És minden ellenem szegült ennek az öröm­nek a cselekvésében, család, iskola. Meg­nőtt a hajam, a csokornyakkendő, felkentem magam művésznek, amiről az élet hamar le­szoktatott, és beálltam tanulni a természet, a mindenség szövetségesévé. Ezt, aki nem tudja fiatalon elkapni, az lemarad vagy elkal­lódik.

Egyetlen vigaszom a rajzolásban, festésben találtam. Lassan annyira szokásommá vált, hogy még most is azt csinálom. Egy kissé tuda­tosan megszervezve, amiből rendszer lett, mun­kamódszer. Minden csak azért, ő-érte, amíg csak ki nem esik az ember kezéből a szerszám.

A fiatalságom első nagy és végzetes lépését akkor tettem meg a művészet felé, amikor fel­számoltam minden mellékutat és bementem a képzőművészeti főiskolára Budapestre, egyetlen okból. Hogy megtanuljak rajzolni, mert két évig nagy mesterek mellett láttam meg a hozzuk vezető utat tudásba. Azóta is folyton ezt csinálom, nem múlik nap el, mint a zongo­ramestereknél az ujjgyakorlat, a prelűdök. A rajzon kívül sok mindent meg kell tanulni; a kompo[nálást]., térlátást, valőrt, szín problémát és mindezt a magunk útján járva.

Zsögödbe érkezve, az addig tanultak: réz­karc, tusrajz stb., azok valahogy már nem mentek. Nem szerettem. Kezdett a gondolat iz­gatni, hogy jó lesz a fametszetre áttérni. Hát, nem sokáig próbálkoztam, mert penna, ceruza­rajz az nem váslott az ínyemre. És nekiláttam a fametszetnek.

A fametszet mindjá’ azzal kezdődött, hogy ott nem lehet akármilyen vonalat húzni vagy metszeni, ott jobban meg kell gondolni a dolgot, ott nem lehet radírozni. Koncentrálás, figyelés és előre kiszámított tervekkel kellett a dolognak nekilátni. Miután láttam, hogy jó kezdés, jó úton vagyok, teljes mértékben a fametszetre ad­tam a fejem. A fametszet a fehér és a fekete; az egy különleges játék, egyensúlyi helyzet, az ad érzelmeket, erőt, dekoratív foltokot, megjelení­tést. És így lett a festményeimnek a kiinduló pontja a fametszet. A fametszet is lassan kimaradt, elhanyagoltam, és csak a festéssel foglalkoztam.

Először jöttek a tájképek, a tájképbe egy-egy állat, egy-egy figura, végül aztán lassan ki­alakult a kompozíció. Kialakultak a tervek és a négy-ötesztendei anyaggyűjtés után – össze­foglaló kompozíciók. És így ugrottam mindig előre és előre.[1]

De nemcsak a szakma támasztotta kö­vetelmények, hanem személyiségének el­fogadtatása miatt is nehéz volt ez az út. Megingathatatlan kemény­sége miatt – ha lehetett –, kerülte a szabvá­nyos társadalmi illeszkedést, s alkalman­ként egyszemélyes szabályokat választott az egyezményesek ellenében. Lehetőleg azt tartotta fontosnak, amit a maga hely­zetében pillanatnyilag és megtervezetten is jónak, helyesnek, alkalmasnak vélt. Környezete nem mindig nézte jó szemmel ezt, ennek ellenére többnyire felte­kintett rá, s végső soron pont e jellembeli tulajdonsága miatt, már életében egy – mai fogalma­inkkal élve –, virtuális piedesztálra emelte őt.

A szobor a Nagy Imre Iskola parkjában [2]

Jelleme keménységében való hitét, múló ellenségeskedésük ellenére, Zsögön Zoltán tanár úr erősítette meg, aki meggyőzte ta­nártársait, hogy ennek a tanulónak „különös szokásai” vannak, s értéke nem mérhető az is­kolai feladatokhoz.[3] Nagy Imre így emlékszik erre: Amikor utolsó éves képzős koromban el akartak buktatni, ő árulta el nekem a kon­ferencia titkát, s ő volt az, aki biztatott, hogy ne hagyjam magam, hanem jelentsem a püspök­nek a történteket.[4] Bárhogy is történt, lelki­ekben erősítést kapott, ami örök bátorságként ivódott be érzékeny, serdülő zsigereibe, hisz Majláth Gusztáv püspök – akinek elmondta, hogy Nagy Istvánt és Márton Ferencet akarja követni –, segített rajta.

Diákkori „alkotásai” közül az Ábrahám Ambrus levelében említett fecskefarkú­akról készített másolatokhoz hasonló egyetlen akvarellje maradt fenn: Halak [5]

Kezdetben nem tanult senkitől, egyedül dolgo­zott. Első önálló képeit 1914-ben, akvarell-kréta-tus és olaj technikában készítette. Ezek erdőrészeket, csemetefák közti házakat, [6] pihenő emberpárt, [7] tájakat, portrét [8] és egy brassói, bokros erdei gyalogutat ábrázolnak. [9]

Olajban festette meg – talán a Ferdinand Hodler (1853-1918) Favágójának, illetve Márton Ferenc Székely gátkötőinek romantizáló felfogását sugalló –, lendületes kőtörőt és egy nagyistvános, a Lina-kanyarból nézett tág terű tájban, [10] az akkor még szabályozatlanul kanyar­gó Oltot ábrázoló, kiforratlan képet.

A Nagy István-os jelleg nem véletlenszerű, mert a Följegyzésekből tudjuk, hogy két évvel előbb, csíksze­redai kiállításán maga Nagy István bízta meg jegyárusítással. Egész nap úgy ültem a képek alatt, mint akit szentté akarnak avatni. Min­dent elnyeltem, ha nem is egy, de két kortyra, hogy aztán több évig emésszem.[11]

1916-ra, mintha csoda történt volna. Pipás férfi [12] című portréja már egy majdnem kiforrott művészt képvisel, bár igencsak érződik rajta a Márton Ferenc­cel való mezőtúri együttdolgozás. Csupán két év döbbenetes fejlő­dése! Sajnos, egyetlen rajza sem maradt abból az időből, amely az átmenetet je­lezné, alátámaszthatná azt a hihetetlen fejlő­dést, amit az 1918-ban, még mindig Márton Ferenc modorában készült Rakodók [13] c. pasztellje nyomatékol. Az alatt a néhány év alatt, ami az eprejesi, tátralomnicai és mezőtúri katonai alkotótáborok ideje volt, energiáját kizárólag rajzolásra és rajzos technikák gyakorlására fordította, hiszen a következő két megőrzött – 1919-ben olaj technikában készült képe: Kukoricatörés, [14] Kalangyák [15] –, még kezdő, de nagyon ígéretes alkotóra vall. Viszont az 1920-beli alkotásai már szerzőjük igazi festőként való jelentke­zését tanúsítják: Nőportré, [16] Kert, [17] Alföldi táj. [18]

Akkor még kecskeméti tanulóéveit töltötte, s ezek a művek – jól láthatóan –, még követett stílusban készültek.

Művésznövendékként és művészként egyaránt az érzékeny, józanul nosztalgiázó, természetesen emlékező, s hazatérte után is emlékei­nek nagy fontosságot tulajdonító bátor önállóságot személyesített meg.

Önarckép [19]

1924-ben történt: Nagy Bálint csíkzsögödi gazda fia hazatért a falujába.

Hosszú ideig volt távol. Megjárta az alatt a háborút, elvégezte a Képzőművészeti Főisko­lát. Sokat tanult, sokat nélkülözött, és sokat szenvedett. Ám a nehezén már túl volt. Kezd­ték megismerni a nevét. Munkáiért vevők je­lentkeztek. Egész rézkarckollekciója jutott külföldi kiállításra; az új magyar képzőművé­szet egyik legizmosabb tehetségét látták benne. A művészetkedvelők beszéltek róla, az újságok írtak. Más mindenki szárnyakat kapott volna, s ott, ahol első nehéz csatái folytak, pró­bált volna még mélyebb gyökereket verni. De ő másképp határozott. Hazatért szülőföldjére. Mindenki furcsállotta döntését. Barátai, küzdőtársai féltették. Olgyai mester megkér­dezte búcsúzáskor: „Miért mész te innen el? Hiszen minden előtted!” Nem tudta megmagya­rázni.[20]

Itthon nevet, s egyben első külföldi ta­nulmányútjához pénzt, 1926-ban, máso­dik brassói kiállítása alkalmával szerzett magának. Barátja – Otto Witting, akinek elmúlhatatlan érdemei voltak Nagy Imre művésszé válását illetően –, tobo­rozta a brassói közönséget.

Művész és „menedzsere” [21]

Mindent megvá­sároltak. Dr. Zielich Henrich – a Klingsor folyóirat szerkesztője –, a következőképpen foglalta össze, jelle­mezte a kiállítást. Föltétlenül felismerhető ezen a kiállításon is Nagy Imrének a mara­dandó, eredeti stílusa: szereti a darabost, sőt sokszor a brutális kifejezést, kicsattanó életet, szereti a tömény (erős) színeket, ami mindig mélyen belénk hatol. De most az a benyomá­sunk, hogy Nagy Imre még jobban látja, mint eddig, a hangosat, a bőséget, a tájat. A szín­áradásokat felbontja és újrarendezi vadul, és mégis bővérűen, összekötve a földdel, a messze­séggel, az erdővel; a természet minden formában, a groteszkben is, ha csak értelme van, csak al­kotásra vár, csak teremteni akar.[22]

Attól kezdve művészetét sokféle irányzat követésé­vel illették. Művein Vásárhelyi Ziegler Emil a német expresszionizmus hatását érezte határo­zottan, és látta-éreztette, hogy Nagy Imre eredetileg szob­rásznak készült. Éppen szobrászi hi­vatottsága sodorhatta a meddőbb német exp­resszionizmus felé – írja.[23] Ugyanerről Nagy Imre: – Festményeim beljebb visznek az anyagba, s ezt a festészetemet térkeresés, az anyag plasztikus­sága, szobrászati elemek uralják.[24]

Anyám [25]

Apám [26]

Az igazság az, hogy a 20-as években készült saját, illetve a kor- és tanulótársak műveinek plasztikai nyelve is erről ta­núskodik. Együttesen fedezték fel és sa­játítottak el a művészi kifejezésmódnak azt a formáját, mely tagadhatatlan, hogy az expresszionizmus erős jellemvonásaival is rendelke­zik, ugyanis éppen abban az időszakban került sor Európa-szerte az expresszio­nizmus és a kubizmus tovább élő forma­nyelv-elemeinek valamiféle realisztikus fel­dolgozására. Ezért hát Nagy Imre ak­kori alkotásai az említett stílusje­gyeket, plasztikai jellemzőket viselik ma­gukon. De a kor- és tanítványtársak: Szőnyi István Feltámadás, [27] Aba-Novák Vilmos Savonarola, [28] Korb Erzsébet Áhítat, [29] Patkó Károly Önarckép [30] című, példaként említhető, illetve a Halász Brassai Gyula, Komjáti Wanyerka Gyula, Miklós József, Molnár C. Pál, Tarjáni Sinkovics Jenő, [31] Varga Nándor Lajos [32] alkotásai is. Saj­nos, a köztudatban csak annyi terjedt el – s él a mai napig! –, amit dr. Genthon István (1903-1969) művészettörténész, a Szépművészeti Múzeum modern külföldi képtárának vezetője állított: Nagy Imre romániai magyar festő és grafikus, érdemes művész. A Képzőművészeti Főiskolán Olgyai Viktornál tanult. Stílusa leginkább Aba-Novákéhoz hasonlítható. [33] Annak elle­nére, hogy a szerző – akivel Nagy Imre kiállítás és könyvkiadás ügyében többször váltott levelet, ismerte munkásságát, és kortársainak a művé­szetével is tökéletesen tisztában volt –, utolsó monda­tát vagy könnyelműségből, vagy pedig azért fogalmazta így, mert Nagy Imre köztudomásúan az említett kortársak kö­zül főleg Aba-Novákkal tartott fenn fo­lyamatos baráti kapcsolatot, s tagadhatatlanul maga előtt járónak nevezte őt. Igaza volt Miklóssy Gábornak, midőn azt állította, hogy Nagy Imre értékeit sokan csak a külső jegyek párlataként nyerték, [34] illetve kezelték.

Aba-Novák Vilmossal [35] a kecskeméti éveket megelőző időből ismerték egymást, de ismeretségük csak az Olgyai­ műteremben lényegült át barátsággá. A mindennapos találkozások al­kalmával közelebbről is megismertük egymást Aba-Novák Vilmossal. A városi és fa­lusi világ teljes ellentétei voltunk. [36]

Fentebb a művészek felsorolását azért kezdtem Szőnyivel, mert tehetségéből és tudásából következően vált hallgatólag elismert meste­révé a kortárs művésznövendékeknek. Nem zárt, kinyi­latkoztatott programmal rendelkező mű­vészcsoportról, különösen nem iskoláról, hanem egy jelenségről van szó, amely néhány kortárs, már-már kiforrott festő­növendék tanuló-együttléte kifejezőesz­közeinek és -módozatainak közös felfo­gásbeli alkalmazásában nyilvánult meg. Mindnyájan többnyire egy időben, és ugyanott tanulták a „Nagybánya-tudo­mányt”. Ez volt az a generáció, amelynek 2001-ben 180 alkotással – Árkádia tájain – Szőnyi István és köre 1918-1928 című –, nagy jelentőségű, hiánypótló és összegző kiállítással állított emléket a Magyar Nemzeti Galéria.[37]

Nem véletlen, hogy ilyen erős, stílu­sában egységes művészgarnitúra fémjelzi a múlt század első harmadát. A nagybá­nyai festőismeretek megalapozásához-ki­egészítéséhez egyikük-másikuk esetében nagyban hozzájárult az Olgyai mesternél könyörtelen keménységgel szerzett rajztudásuk is, az olykor fekete selyemszálból szőtt, tömör formaalakí­tásnak, a papír síkjából majdnem szó szerint kidomborodó súlyos tömbök megalkotásának ismerete. Ha valakinek a bensejét Olgyai féle benyomások mintáz­zák meg, az nem lesz képes egy ezektől eltérő új impressziót befogadni, s az nem fogja megérteni Toulouse-Lautrece-et, Villard-t vagy Mednyánszkyt, csak ha azt a benne keményre kalapált bál­ványt végleg ledönti[38] – jellemezte féltőn Fülep Lajos a tanítványokra nehezedő ráhatást.

Kemény szakmára tanította tehát kemény mestere a kemény csíki tanítványt is, akinek nemcsak grafikai, hanem festői látását is meghatározta. S a Nagy Imre műveiből sugárzó expresszi­vitás valószínűleg alakulhatott német hatásra is, de én inkább hajlok a személyiségéből követ­keztethető értelmezésre – az erős önkifeje­zés-törekvésre.

Saját ál­lítása szerint, a nagyvilág művészei közül leginkább a XVI. századi nagy flamand festőt, id. Pieter Brueghelt és a németalföldieket kedvelte. Külföldi tanulmányútjai során Olaszor­szág kivételével – Ausztria, Germánia, Itália, Franciaország, Anglia –, lehetőleg ezek alkotásaikra fi­gyelt igazán, de utánzásukra sohasem tö­rekedett. Hagyatékának néhány darabja el­lenben arra is következtetni enged, hogy volt olyan alkalom, amikor önmagát próbára téve, valamelyik irányzat stílus­jegyeit szándékosan alkalmazva készített egy-egy alkotást. Ilyen a Rigó Manci,[39] amely a novecentistákra jellemző stílus­ban készült, bár nem tartozott a Római Iskola köréhez.[40] 1925-ben és 1926-ban[41] pedig Nagybányára utazott, hogy kipróbálja (?), hely­színen miként lehet megfesteni a „tudományt”. Ott ké­szült alkotásain zöld, barna, kék, lilásszürke akkordokat éltet meg[42] – tökéletesen követve a szabályokat –, akárcsak Szolnay, akire a kiemelés igazából vonatkozik.

Cigánylány [43]

Nagybánya [44]

Önarckép almával [45]

A felsorolt művek közül ez utóbbi a legszínvonalasabb és a legtitokzatosabb. Befejezéskor szokása szerint csak nézte-nézte. Olyan érzés fogta el, mintha a kép megelevenednék, s lenyúzott bőrével volna behúzva. Megborzongott,[46] hiszen a kép színeinek csillogása a nedves leve­leké, a nedves bőré, a harmatos virágoké, csupa ragyogó, forró, gőzös szín, utánozhatatla­nul mély, súlyos és lenyűgöző: vörös, lila, zöld, fehér, sárga – csupa kábító, fullasztó, nehéz atmoszférájú árnyalat. Az áttetsző zöldet, mintha kocsonyás lenne, belül csaknem feketébe játszó vörös tölti meg duzzadásig, a vörös átlángol a zöldön, egyes helyen violába ömlik, más helyen barnába, sárgába, rózsaszínbe és sötétkékbe.[47]

Első korszakának modorát majdnem kizárólag tanult hatások, és rejtett fénybőség jellemzik.

Festőegyénisége a 30-as és 40-es évek még vastag festékréteggel, de már a felületek deko­ratív kezelésével festett tájképeiben, és a fa­metszet-előtanulmányok alapján készült tematikus kompozícióiban jelentkezik hangsúlyosan. Ezt a korszakát tekintem szerves alkotási szakaszának: környezet-, magán-, társadalmi- és művészléte teljes egységének összefüggősége nem igényelt külön ráfigyelést a művészetre. Számára az állandó, reggeltől estig modellek társaságában való létezés adatott meg, művészléte nem igényelt kinyilatkoztatott vagy választott téma-, motívum-, rendszer- és plasztikaélést.

Ebéd [48]

Pihen a család [49]

Répaszedés [50]

Almaszedés [51]

A 40-es években szerves alkotó szakasza láthatóan veszített erejéből, ugyanis a háború miatt hagyományos életrendje megtört, melyet a háború után lételégtelenséggel járó, fokozatosan erősödő, félelmetesen harsány, jövőalakító jelleget hirdető időszak követett. Akkor, élete delén Nagy Imrének fel kellett hagynia a gazdálkodással és életteret is kellett változtatnia. Kolozsvárra költözött, s még meg sem melegedhetett új lakhelyén, máris indulhatott Marosvásárhelyre és Békásba. Micsoda lelki megpróbáltatást kellett átélnie! Nem csoda, hogy visszaemlékezéssel, magába fordulással indította ezt a korszakát.

Vágy [52]

Hol volt, hol nem volt… [53]

Az 50-es években jelentkezik, a 60-as évektől pedig megerősödik levegős látványfestészete. Okkal történt az átalakulás. A szerves élet feltételei akkorra felszámolódtak. A máséban, de leginkább a senkiében való létezés csak szemlélődésre teremtett lehetőséget, így aztán Nagy Imre is kénytelen volt ehhez, immár a művészlétre való külön ráfigyeléssel igazodni.

Békási cementgyár [54]

Ecsetkezelése egyre finomult, s utolsó korszakában készült alkotásai már szálas, rajzos, majdnem lazúros mo­dorúak, festészetének plaszti­káját, a neoklasszicista tömegalakítást meg­őrizve egyre dúsabb és színesebb szálból szőtte.[55]

Kompozíciói általában nagy terű, majd mindig felülnézetű keret-tájba helye­zett, alkalmanként mozgalmas alkotások. Festészetében nem a plein air valós impresszionizmusa, hanem an­nak egy sajátos változata vált uralko­dóvá.

Az 50-es évek közepén – a cu­kor- és cementgyári –, a szocreál köve­telményeit közelítő korszaka után ké­szült két, többszörösen feldolgozott szabad fogalmazású kompozíciója, amelyek az 1956-os forradalom romániai repressziós éveinek termékei: Madárijesztők,[56] Vihar,[57] Vihar után,[58] Vihar[59]

Kompozícióit, csendéleteit vászonra, olykor furnérlemezre, többnyire olajban, néhányukat temperában, vázla­tok, fametszetek, vízfestett előtanul­mányok többszöri felhasználásával festette, ala­kította, színeit pedig a na­ponta többször változó csíki fényhatás­okra alapozva, megfelelően figyelve választotta meg, sokáig kereste a megfelelő be­állítást, a fényhatás miatt. Nagyon figyelte a háttér reflexeit. Folytatáskor is vigyá­zott, hogy a fényviszonyok ugyanazok maradja­nak.[60]

Kalapos félakt[61]

Műveinek alakjai, motívumai majdnem kizárólag a csíki tájban jelennek meg, s több műve, mintha környezetrajzzal kezdődne. Fontos volt számára a tér, amit némelyik tematikus kompo­zícióján az előtér alakjainak a méretezésével is hang­súlyoz. Ezzel fokozza a keret-táj mélységét, a térerőt. Általában a keletelt erdő-, vagy domboldalakat választotta képei ke­ret-tájelemeként. Több kompozícióján felismerhető a Csíki-me­dence legkeskenyebb részét, a Zsögödi-szorost határoló dombkoszorú egy-egy lejtője. Közülük több képén fő helyre a Harom-hegy, a szoros legimpo­zánsabb őrzője került. Ezeket legal­kalmasabban a párás napok déli fényében lehet megfesteni, miután a medencéből felszáll a köd, eltűnik a homály, bőfény van. Minden tájrészlet fénytől egyenletesen beterítve, tisztultan csillog.

Ezek után feltehető a kérdés, hogy Nagy Imre miért csak két alkalommal volt Nagybányán, és miért nem maradt ott egy ideig legalább külsősnek? No meg az is, hogy miután levetkőzte az Olgyai-bálványt, miért nem vált semmilyen irányzatnak tudatos követőjévé?

Azért, mert olyan természeti környezetben nőtt fel, amelynek a látványa már gyermekko­rában, tudat alatt rögzült benne, kielégítette, s nem volt szüksége a nagybányai táj hely­színeire, annak fényeire. Nem véletlen tehát, hogy kompozícióinak meghatá­rozó, uralkodó eleme a zsögödi keret-táj, amely Nagy Imrének csak látszólag motívuma: – inkább ő maga, hiszen a kész mű, a befejezett alkotás: az egyéni kozmosz, a diszkrét egység, a mással össze nem hasonlítható, egyszeri, megismételhetetlen lény egész világa.[62]

Festészetének tanulmányozásakor feltétlenül szükség van a Csíki-medence különleges éghajlata miatt kialakuló fényviszonyok ismeretére és figyelembevételére. Csak ennek birtokában érthető meg igazán, hogy koloritja – ami részben ennek a természeti hatásnak a következ­tében alakult ki, és vált egyedien har­sánnyá, utánozhatatlanná –, miképpen határozta meg műveit, de legalábbis referenciaértékű alkotásait.

A Csíki-medence alján gyakran halmozódik fel hideg levegő, úgynevezett hőmérsékleti inverzió következik be. A levegő nagy páratartalma mi­att enyhe lehűléssel is képződhet köd, ami a szeles napok viszonylag kis száma miatt néha hosszabb időre megüli a medencét. Oszlása fenséges színorgiát eredményez. Nem akármilyen hely ez! Megfestése ősismeretet igényel. Nagy Imre rendelkezett ezzel.

A Csíki-medence É–D-i fekvésű, tehát merőlegesen esik rá a fény, s ráadásul a szemben levő dombok egymásra vetítik reflexeiket.

Legjelentősebb alkotásain Nagy Imre a Zsögödi-szorosnak, a medence legkeskenyebb részének keresztirányú látványát nyújtja. Képein ez a rész nyer mélységet, távlatot, monumentális teret. Tiszteletet kellett parancsolnia a festő­nek, hogy ilyen nagy fontossággal illesse ezt a völgyszűkületet. Parancsolt, köve­telt, mert többször támadt fel varázslatos fényességgel.

A korán kelő ember – mint amilyen Nagy Imre is volt –, reggel, amikor kite­kint az ablakon, nem mindig láthatja a környező völgyhatár-dombokat, először az opálos fehérség tűnik a sze­mébe. Oszlását követően, majdnem egy­szerre jelennek meg a környező dombok, hegyek. A homály-, a ködoszlás után, a déli órákban percek alatt tisztul ki a levegő, és egyenletes bőfény szállja meg a vidéket. Olyan a fényáradat, mintha nem lenne iránya, mintha mindenfelől egyszerre ér­kezne. Nem fokozatosan vetülve világít, hanem belep, beterít, át­itat, áthat; egy időben válik minden világossá, sugárzóvá, fényessé. Nyugat felől, a Hargita felett töményebb; megtámasztja a tekintetet, színnel telíti a szürkéket. Természetesen vannak egyszerűen derűs napok is, de akkor a fények jellegtelenek, nem karakteresek, mint a homállyal kez­dődő napok délidején.

Napi fényváltozás: 7 30, 8 30, 9 30, 10 30, 11 30 és 14 órakor.[63]

A formák plasztikája mindig a fény-árnyék felületmennyiségi arányától függ, de Nagy Imrénél az árnyék – ha ugyan megfesti! –, nem egyéb, mint a felület, vagy a forma részfényte­lensége. Nem véletlenül állította róla Mohi Sándor (1902-2001) kolozsvári festő­művész barátja, hogy luminista. Munkáin a fény a főszereplő. A megértett és erőteljesen megjelenített háromdimenziós formákat a fény-árnyék teszi nemcsak egyénivé, de markánsan festőivé is. Neki mindegy, milyen téma előtt áll, minden munká­ján lüktet a fény, átitatódnak a rámenősen ki­értékelt formák. [64]

Néhány példával jól érzékelhető mindez.

Beltéri kompozíció. Kevés fény bal­ról-fentről süt a képbe, és a háttérben, egy ablakban csillan meg. Kevés a vetett árnyék, a kép általánosan sötét tónusú. Uralkodó festői eleme mégis a fénynek egy-egy megcsillogó tónusa.

Kukoricahántás[65]

Beltéri kompozíció. A fény jobbról-fentről süt a képbe, és a háttérben, a fa­lon csillan meg. Bár elegendő a beeső fénymennyiség, vetett árnyék csak jelzés­szerűen látható. A képen a fény, a csil­logó tónusok dominálnak.

Szüleim[66]

Kültéri kompozíció. A fény fentről süt a kép elő-, és hátterébe, s a végtelen­ben csillan meg. Árnyék csak rész­fénytelenségként jelentkezik.

Utcasarok[67]

Kültéri kompozíció. A fény fentről süt a kép előterébe, de a háttérben, a végtelenben is megcsillan. Jelzésszerű vetett árnyéka csak a bal alsó sarokban látható pisilő kisfiúnak, a sulykoló és a korsót vivő lánynak van. A többi alak nem vet árnyékot. Bár alakjai hasonlóak, ennek ellentéte a…

Forrás[68]

Kültéri kompozíció. Az alkonyfény hátulról terül el a mezőn. Az alakok lába hosszú árnyékot vet.

Répaszedés[69]

Kültéri kompozíció. A fény balról süt a képbe, és a háttérben, egy falon csillan meg. Mintha a nézővel szembesütne, s annak szeméről verődnének vissza a portrét megvilágító reflexek. Vetett ár­nyék csak jelzésszerűen jelentkezik, egyébként csak a formák fénytelen felü­leteinek a színei ellenpontozzák a sugár­zást.

Önarckép palettával[70]

Kültéri kompozíció. A fény fentről süt a képbe, és a háttérben, a ho­mályon csillan meg, a hirtelen bekövet­kezett fénytelenséget hangsúlyozva.

Vihar[71]

Kültéri kompozíció. A fény fentről süt a képbe, és a háttérben, a végtelen­ben csillan meg. A vetett árnyékok ebben az esetben is csak jelzésszerűek.

Nyár[72]

Kültéri kompozíció. A fény jobbról süt a képbe, és a háttérben, a dombol­dalon, valamint az erdők felett, a végte­lenben csillan meg. Vetett árnyék nin­csen a képen, a formák fénytelen felüle­tei ellenpontozzák a sugárzást.

A bőség forrása[73]

Kültéri kompozíció. A fény fentről süt a képbe, és a háttérben, a hegyek fe­lett, a végtelenben csillan meg. Jó példája a telivilágításnak, bőfénynek. Vetett ár­nyék csak jelzésszerűen látható, a formák fénytelen felületszínei ellenpontozzák a sugárzást.

Az én falum[74]

Kültéri kompozíció. A fénynyaláb fentről süt a képbe, és a háttérben, a hegyek felett, a végtelenben csillan meg. Vetett árnyék nincs, csak jelzés jellegű árnyszerű színfoltok láthatók, a formák fénytelen felületszínei ellenpontozzák a sugárzást.

Madárijesztők[75]

Kültéri kompozíció. A fény jobbról süt a képbe, és a háttérben, a fák között csillan meg. Vetett árnyék csak jelzéssze­rűen látható, a formák fénytelen felület­színei ellenpontozzák a sugárzást.

Akt pisztránggal[76]

Kültéri kompozíció. A fény elölről süt a képbe, és majdnem a teljes háttéren, a domboldalon csillan meg. Vetett árnyék nincsen a képen, a formák fénytelen fe­lületszínei ellenpontozzák a sugárzást.

Noé bárkája felé[77]

Kültéri kompozíció. A fény jobbról süt a képbe, és a háttérben, a dombolda­lakon csillan meg. Vetett árnyék, a több­síkú komponálás következményeként több helyen látható, de csak jelzéssze­rűen. Különben csak a formák fénytelen felületszínei ellenpontozzák a sugárzást.

Krumpliszedők[78]

Kültéri kompozíció. A fény fentről süt a képbe, és a teljes képtérben, vala­mint a háttérben – a Harom felett –, a végtelenben csillan meg. Vetett árnyék csak jelzésszerűen látható, a formák fénytelen felületszínei ellenpontozzák a sugárzást. (Ez a műve jól példázza az Arany Jánosi „Költő hazudj, de rajt’ ne fogja­nak;” verssort, ugyanis a hátteret koro­názó Harom-hegy a Zsögödi-szoros nyugati, az előtérbe komponált régi te­metőrész pedig a szoros keleti felében egymással rézsútosan, majdnem szemben található.)

Régi temető[79]

Kültéri kompozíció. A hold fénye a háttérből süt a képbe, és a középtérben, egy házfalon csillan meg. Vetett árnyé­kok, az éjszakai ellenfény fénytelenségé­nek a színei uralják a képet.

Macskák[80]

A képleírá­sok hasonlósága nem véletlenszerű. Mindenikből kitűnik, hogy Nagy Imre a fényszabályt látszólag fordítva al­kalmazva, a teret a fénnyel húzza a mélységbe. A bemutatott képleírásokban a fény a háttérben csillan meg, csak a Macskákon és a Répa­szedőkön süt árnyékot képezve hátulról. Ez esetben a képek jellemzője a vetett árnyék ritkán hangsúlyos Nagy Imre-i ábrázolása. Minden esetben egy­aránt precízen festette meg a fényt és a rész­fénytelenséget, ellenben kompozícióiról majdnem teljességgel hiányzik a vetett árnyék, a takart fénytelenség színfoltja. Nem szerette ábrázolni a fényhiányt? Nem tartja be az egy-fényforrás szabályait? Amennyiben a téma úgy kívánja, jól látható irányból, kívülről jön sugárnyalábokban a fény. Máskor viszont belülről ragyognak a testek, a táj-elemek, mintha külön belső tűz csillogtatná valamennyit. Nem a festészet törvé­nyeinek a felületes ismeretéből fakad ez, mint ahogy egyes kritikusai hitték, s el is marasz­talták miatta, hanem a művész belső indítékai­nak eredménye. Nem a részletelem a fon­tos, hanem az egész. Az összhatásban megmu­tatkozó teljességben varázsolja elénk hamisí­tatlanul a csíki légkört, a zsögödi tájat.[81]

Nagy Imre úgy teremtett színt, akárcsak egy filmbeli iráni tanító, aki a gyerekek előtt egyik kezét az ég kék­jébe, a másikat a nap aranysugaraiba mártotta, összefogta, majd kék és sárga kézfejű de immár zöld tenyerű kezeivel végigsimította, s zölddé változtatta a sivatagos természetet. Képein a fényversengés következtében jött létre a szín színteremtése. E sze­rint nem tekintem megalapozatlan kije­lentésnek, hogy Nagy Imre szándékosan kerülte a silány színviszonyú témát, ami az ég kékjéből és a nap fehér sugaraiból származik. Olyankor nincs fényver­sengés – tél van. Csak néhány téli képet festett.

A fény festékkel való visszaadásának a lehetősége érdekelte, mert érezte: egy rendszernek annyira van igazságtar­talma, amennyire biztos és teljes az élmény-összességhez való hozzárendelés lehetősége. Egy érvényes tétel a „való igazságát” azon rendszer igazságtartalmától kölcsönzi, amelyhez tarto­zik.[82] Festett igazságát tehát a Középcsíki-medence nyári fény- és lát­ványrendszerének igazságtartalmából kölcsönözte, ehhez rendelte hozzá ér­zéki benyomásait.

Egyetlen alkotása sem rendelkezik politikai töltettel. Még a Horthy-lovasportré, vagy a cukorgyári és békási kényszertar­tózkodás idején készült képei sem. Kerülte a politika színtereit, mintha sosem léteztek volna az ő szá­mára, de ha nem kerülhette el, tudta, hogyan kell azzal együtt élni, s szigorú mértékrendje szerinti egoiz­musát nyugodtan engedte kitel­jesedni. Megálmodta saját képtárát, ezál­tal szülőháza is emlékházzá alakulhatott. Tudta, hogy a társadalomban a személy­telen közösséginél maradandóbb a sze­mélyes egyedi. És azt is tudta, hogy a valós egyéni értékeket kizárólag közösségi szempontok szerint, annak fenntartó erejével lehet megtartani. Így a ha­sonló elveket nem szívesen valló kommunizmus idején – megértő segítőivel –, véghez tudta vinni személyisége tiszteletéhez szükséges terveit.

Művészi tevékenységét 1939-ben a Szinyei Merse Társaság Zichy Mihály grafikai díjával, 1942-ben a Kolozsvári Művészeti Hetek nagydíjával,

1969-ben a Magyar Képzőművészek Országos Szövetsége tiszteletbeli tagságával,

 

1957-ben, 1963-ban, 1968-ban, 1971-ben, 1972-ben és 1973-ban román állami kitüntetésekkel, 2005-ben pedig posztumusz Magyar Örökség-díjjal jutalmazták.

ROMÁN NÉPKÖZTÁRSASÁG

OKLEVÉL

A Nagy Nemzetgyűlés elnöksége

a 205/1957-es sz. rendelet alapján a

ROMÁN NÉPKÖZTÁRSASÁG

MŰVÉSZETÉNEK ÉRDEMES MESTERE

címet adományozza Nagy Imre elvtársnak

kiváló művészi tevékenységéért.

Elnök, Titkár,

Dr. Petru Groza[83]

Erről az eseményről lakonikusan számolt be Zsuzsáéknak: „2 nappal előbb kaptam egy fene nagy rangot „MAESTRU EMERIT” művészetek mes­tere. A halászat még nem kezdődött meg.[84]

ROMÁN NÉPKÖZTÁRSASÁG

P Á T E N S

Az Államtanács

a 711/1963. XI. 21. sz. Határozat alapján

odaítéli a

Munka Érdemrend I. fokozatát

Nagy Imre

festőnek

a képzőművészet terén végzett

tevékenysége kiváló

érdemeiért.

Államtanács

elnöke

Gheorghe Gheorghiu-Dej[85]

Románia Szocialista Köztársaság

Pátens

Az Államtanács

a 640/1968. VII. 18. sz. Határozat alapján

odaítéli a

Kulturális Érdemrend I. fokozatát

NAGY B. IMRE

elvtárs

kolozsvári festőnek a képzőművészet

terén végzett kiváló

tevékenységéért.

Államtanács

elnöke

N. Ceauşescu[86]

Románia Szocialista Köztársaság

Pátens

Az Államtanács

a 137/1971 Határozata alapján

odaítéli a

Román Kommunista Párt 50. évfordulója érmet

a Hargita megyei, Csíkszereda városi érdemes művész

Nagy Imre elvtársnak érdemeiért

a pártmunkában és a szocializmus építésének művében

Államtanács

elnöke

N. Ceauşescu

Románia Szocialista Köztársaság

Pátens

Az Államtanács

a 480/1972 Határozata alapján

odaítéli a

Köztársaság kikiáltásának 25. évfordulója érmet

a Hargita megyei, Csíkszereda városi érdemes művész

Nagy Imre elvtársnak érdemeiért

a szocializmus építésének művében

Államtanács

elnöke

N. Ceauşescu

Románia Szocialista Köztársaság

Pátens

Az Államtanács

a 94/1973. III. 5. sz. Határozat alapján

odaítéli az

Augusztus 23. Érdemrend I. fokozatát

NAGY IMRE festő

elvtársnak

a képzőművészet terén végzett

hosszantartó és kiváló

tevékenységéért, 80. életéve betöltése alkalmával.

Államtanács

elnöke

N. Ceauşescu

Ez utóbbiról pedig 1973. június 4-én, tu­dósította Zsuzsáékat: Ápr. 27-én nyílt meg a gyűjteményes kiállításom, amikor is előlép­tettek nyolcvanévesnek – leírom, de mintha nem nekem mondanák. Katalógus és egy bronzpla­kett, és egy kitüntetés. Az anyag elég érdekes, egyet-mást magam is megbámultam. Júliusban Kolozsváron mutatják be. A zsögödi ház is nagyjában kész van. Mindezeket szkeptiku­san, jó távolról tudom és szemlélem.[87]

A Magyarországért Alapítvány kurátorai úgy határoztak,

jeles bizottságot kérnek fel arra a célra,

hogy együttmunkálkodva

a Magyar Szellem Láthatatlan Múzeumát létrehozzák.

A Magyar Örökség és Európa Egyesület által

ezen szándék szellemében megerősített bizottság

2005. március 19-ikén a Magyar Tudományos Akadémia dísztermében

kinyilvánítja, hogy az arra máltó

Zsögödi Nagy Imre

művészete

MAGYAR ÖRÖKSÉG,

amiről ezen oklevél bizonyságot tesz.

Zsögödi Nagy Imre nevét az aranykönyv őrzi.

Hámori József

elnök

Magyar Örökség-díj Bírálóbizottság[88]

Nagy Imre személyes önállóságát mindvégig megőrizte, de tagja volt a Romániai Mű­vészek Országos Szövetségének, s Duray Tibor festőművész szerint 1969-ben valamiféle anyaországi értékelésére is sor került: A székelyföldi festőket ismerem és nagyra értéke­lem. S nemcsak Nagy Imrét, akit Szövetségünk nemrég választott tiszteletbeli tagjai közé, együtt a külföldön élő világhírű magyar származású képzőművészekkel.[89]

A Följegyzésekből tudjuk, hogy kora gyermekkorától számára legfonto­sabb mindig a természetben való rész­vétel, és elsődlegesen állandó – mondhatni reflexszerű feladata –, annak minden rez­zenésére való rácsodálkozás volt. Ezért örökös gyer­mekkorához kellett igazítania felnőtt lé­tét. Kirándulásai alkalmával, amelyek nem mentek ritkaságszámba, hiszen nya­ranta vázlatkészlettel és halászfelszereléssel, többnyire barátok és barátnők kíséreté­ben, de egymagában is, állandóan az er­dőt-mezőt járta, esztenákon hált, és ismételten rá-rácsodálkozott a termé­szet szépségére. A helyszínt mindig maga vá­lasztotta ki. Általában azokat, ahol va­laha, ifjúságában járt-kelt, s ahova Rózsi, hajdani szerelme vonzotta. Legjobban a Kormosban érezte magát.

A művészi természetcsodálattal kapcsolatban Szücs György egy figye­lemre méltó levélrészletet közöl a Nagy­bánya kezdeti korszakára jellemző „pan­teisztikus természetfelfogást” illetően, ami kevésbé neves alkotók eseté­ben is felismerhető volt: A művészi be­nyomások leszűrődése és reflexiók eredménye, az agyamban végre annyira megerősödött és éle­tet kapott, hogy a természetben folyton találko­zom vele impresszió formájában. A be nem avatott, aki a szintézist nem ösmeri, félreértené és azt hinné, hogy impresszióra megtalált motí­vumaim vannak. És ennek is kell lenni.[90] Ez nem egyéb, mint tanult tájszemlélet. E mi­att a táj – a művész életében is, képein is –, kizárólag motívumként, nem pedig jelenítő lételemként je­lentkezik. Nagy Imre esetében nem tájszemlé­letről, hanem tájélésről van szó. Élet­eleme a táj, s műveinek motívumaként értel­mezni pedig kizárólag a tanított szakmai­ság szerint lehet. Nála az adott-megélt és a látott-visszatükrözött párkettőség határozta meg sajátos táj-panteizmusát – azaz őt magát –, mert minden egoitás saját világával annyira egyenlő, hogy ő maga ez a sa­ját világ.[91]

Természet­élését döntően egy hajdani szerelmével való kapcsolata határozta meg. Rózsi – így hívták a szépséges molnárleányt – végleg el­tűnt a szeme elől, pedig neki volt a legtöbb köze ahhoz, hogy azt a sok erdős, havasi képet meglátta. Mert érte még a pokolba is elmen­t volna.[92] Ez az ifjúkori személyiség­fejlődésében nyert, erdő-mező-nő-természettapasztalás alakította a művészethez való alapvető viszonyulását. Neki nem kellett rá­döbbent élményként, motívumként meg­fogalmaznia mindezt, mert helyzetéből adódóan egyből a zsigereibe ivódtak. Erről tanúskodik a Hol volt, hol nem volt…

Természet iránti viszonyát nemcsak a spontán létérzés, hanem idővel a tudatos viselkedés, a megértő megfontoltság is jellemezte. Ezt a következő saját kezű, ars poeticájának is tekinthető följegyzése igazolja.

A természet zavartalan eldorádója esemé­nyeiben, rendszerében figyelmeztet az örök tör­vényeire. Formai-, színei világa rendszerezni ta­nít = komponálni. Ritmusa egyre világosabb és megdöbbentőbb. A látóhatár kitágul, a méretek grandiózussá válnak. Kicsi a naggyal, nagy a kicsivel szimbiózisban élnek. A nagy belső mozgást, az átalakulásokat, a fejlődést itthon látjuk kataklizmákban, megrázó méretekben.

Így megy az élet időtlen idők óta. Figyelni, nézni, jegyezni, s amit tudunk, feljegyezni a jövő számára, vagy átélni a magam gyönyörűségére, mert amit a szemmel láthatunk, fülünkkel hallhatunk, s eszünkkel összefoglalva lemé­rünk, gyönyörűség és élmény, amit a művészet próbál megközelíteni és kivetíteni.[93]

Életművét mintha az Iványi-Grünwald Béla finom naturalizmusával kapcsolatban papírra vetett Fülep-gon­dolat jellemezné: Azért is kedve­sek ezek a képek, mert egy darab őszinte, igaz, becsületes természetet hoznak el.[94]

Marosi Ernő akadémikus Művészettör­ténet – az emlékezés tudománya? címmel tartotta a Mindentudás Egye­teme 4. előadását. Ennek Kortörténeti emlék vagy kor­talan eszmény? Winckelmann és a Laokoón-szoborcsoport példája című fejezetében, e tudományág megalapítójának tekinthető J. J. Winckelmann (1717-1768) által első alkalommal használt művészeti emlék fogalmát értelmezte.[95] Idézzük ide a Laokoón-csoportot – mondta –, amiben Winckelmann an­nak az eszményi teljességnek a képét látta, amelyet a kedvező természeti és éghajlati viszo­nyok, valamint az erkölcsök és nevelési szoká­sok eredményeként történelmi fejlődésének tető­pontján alakított ki a görögség. E mű stílusa egy meghatározott népé, nemzeté, és e közösség történetében meghatározott történelmi korhoz, évszázadhoz tartozik: annyiban emlék, amennyiben bennünket egy olyan emberi- és vi­lágállapotra emlékeztet, amely régóta a történe­lemi múlté, de amely – Winckelmann meggyő­ződése szerint – mégis örök eszményként lebeg a modern ember szemei előtt.[96]

A winkelmanni felfogást a művészettörténet – ha túlhaladta is –, nem tagadta meg. És úgy vélem, hogy minden tudományos elméletnek mindig a megjelenési formája a legigazabb, legőszintébb, legtisztább, ezért e szerint az értelmezés szerint tekintem igaznak Nagy Imre életművét. Azt hiszem, nem helytelenül, mert ez is ked­vező természeti és éghajlati viszonyok közepette készült, s egy meghatározott nemzet(rész) meghatározott korszaká­hoz: a csíki székelység, az er­délyi magyarság XX. századához tarto­zik, és nemzeti művészettörténetünk ré­szeként a jelenkori művészettörténet tu­dományának képezi tárgyát.

Megalkotásához Nagy Imre a buda­pesti főiskolán a modern magyar festészetet megalapozó, a Réti István által át­származtatott „Nagybánya-tudományt” sa­játította el. Fontosságát maga Réti emeli ki a mű­vésztelepről szóló monográfiájában. Az utolsó ötven év magyar festészetéről ma már aligha ír valaki anélkül, hogy a nagybányai festőket és szellemi s művészerkölcsi hatásukat meg ne említse. Annak a művészeti kor­nak a szellemiségét, amelyben a magyar művészet közvetlen és állandó és tudatos érint­kezésbe került Európa művészeti jelenével,[97] amelyben, akárcsak a kora reneszánsz az antikban nem személyiségeket látott és talált meg, hanem stílust.[98] Ennek igazi meg­értéséhez Nagy Imrének – a festészet alapos elsajátítása mellett –, komoly irodalmi és egyéb, nem csak képzőművészeti ismeretekre is szüksége volt. Alkal­manként nagy hévvel igyekezett pótolni. Kecskeméten közel egy fél évig csak olvasott s a tudáshiányt lassan kiheverve újból kezdődött a munka – még jobban figyelni, rajzolni.[99] Nem véletlen tehát, hogy tanulmányai végeztével, 1924-beli haza­tértét követően, néhány évnyi lelki tusa után végül mégis a hajdani molnárleánnyal megismert természetet választotta alkotó tevékenysége vezértémájául. A zsigeri és intellektuális versenyében az előbbi győzött.

Művészileg halhatatlanná – miként Réti által Budapestre, Szőnyi által Zebegénybe –, a magyar modern művészet klasszikus fejezeté­nek tekintett Nagybánya-értékek általa Csíkba örökített sajátos honosítása tette.

*

Végezetül lássuk, hogy szignált alkotásai milyen ritmust jeleznek. A grafikon nem mutat reális munkaritmust, talán csak arra enged következtetni, hogy mikor tekintette fontosabbnak munkáinak szignálását. Egyébként semmilyen más következtetést sem akarok levonni.

Grafikon



[1] VF 39, CSSZM. – REP.

[2] Igazi piedesztálra én helyeztettem 1997-ben a csíkszeredai Nagy Imre Általános Iskola parkjában. Özv. Kurucz Istvánné jelenlétében avattuk fel a – jórészt diákok által gyűjtött bronzból öntött – Vetró-szobrot. Fotó: Csíki Zsolt, 2005. Gipsz eredetije a képtárban látható.

[3] Kozán Imre: Emlékek Nagy Imréről. Új Élet, 1980/1.

[4] FÖ, 23.

[5] Vízfestmény, j.j.l., Nagy Imre, é.n., 385×235 mm, Ltsz.: 1248, CSSZM.

[6] Vegyes tech., j.k.l., Nagy, é.n., 182×245 mm, Ltsz.: 1252, CSSZM.

[7] Vegyes tech., j.b.l., Nagy Imre, 1914, Cs. Somlyó, 215×240 mm, Ltsz.: 1250, CSSZM.

[8] Olaj, karton, j.j.l., Nagy Imre, 1914, 220×265 mm, Ltsz.: 1255, CSSZM.

[9] Rövid ideig Brassóban is élt a Nagy-család.

[10] Olaj, karton, j.n., é.n., 310×620 mm, Ltsz.: 1033, CSSZM.

[11] „1912-ben Nagy István egyévi rajztermését állította ki Csíkszeredában. A jegyek eladásával, s a pénz be­szedésével. Egész nap úgy ültem a képek alatt, mint akit szentté akarnak avatni. […] Min­dent elnyeltem, ha nem is egy, de két kortyra, hogy aztán több évig emésszem.” – FÖ, 21.

[12] Pasztell, j.j.f., Nagy Imre, 1916, 185×185 mm, Ltsz.: 1254, CSSZM.

[13] Pasztell, j.j.l., Budapest, 1918, Nagy Imre, 575×445mm, Ltsz.: 3430, CSSZM.

[14] É.n., 500×400 mm, CSSZM.

[15] Olaj, vászon, j.j.l., Nagy Imre, 1920, 490×340 mm, Ltsz.: 3476, CSSZM.

[16] Vízfestmény, j.n., é.n. (1918?), 180×280 mm, Ltsz.: 1253, CSSZM.

[17] Olaj, vászon, j.n., é.n., 330×390 mm, Ltsz.: 3474, CSSZM.

[18] Olaj, vászon, j.j.l., Nagy Imre, 1920, Kecskemét, 355×315 mm, Ltsz.: 3469, CSSZM.

[19] Tanulókori, a fény-árnyék kontraszt és a zöld tonalitás tanulmányképe. Olaj, vászon, j.b.l., Nagy Imre, 1922, 385×470 mm, Ltsz.: 1049, CSSZM.

[20] GJ, 7.

[21] Ismeretlen szerző.

[22] DO 5, CSSZM. – REP. Kéziratban maradt fenn a cikk másolata a hagyatékban. (Itt kell megjegyeznem, hogy 1988. január 13-án kelt levelében a Brassói Műkincshivatal vezetője szerint egyetlen egy magántulajdonban található Nagy Imre alkotást tartanak számon, a Brassói Művészeti Múzeum igazgatója pedig azt közli 2004. augusztus 8-án kelt levelében, hogy egyetlen Nagy Imre alkotás sem található az intézmény tulajdonában.)

[23] „Láttuk, hogy Nagy Imre is szob­rásznak készült eredetileg. Éppen szobrászi hi­vatottsága sodorhatta a meddőbb német exp­resszionizmus felé.” – Vásárhelyi Z. Emil: Erdélyi művészek. Kolozsvár, 1937.

[24] „Piktúrámban lázas tevékenység jelzi ezt az időt, anyámról, apámról készített festményeim beljebb visznek az anyagba, s ezt a festészetemet térkeresés, az anyag plasztikus­sága, szobrászati elemek uralják.” – FÖ, 191.

[25] Anyagszerűség helyett – a korszak törekvéseinek megfelelően –, a tömbszerűség kifejezőerejét választotta. A látványban súlyosnak kifejezett valóságot a merengés légies mélysége ellenpontozza. Az enyhén dőlő kompozíciós megoldás az egyensúly megbillenésének a lehetőségét sugallja. A kép hangsúlyát az arcra és a kézre helyezi. Olaj, vászon, j.b.f., Nagy Imre, 1927, 440×525 mm, Ltsz.: 3483, CSSZM.

[26] Akár édesanyja portréja esetében, tömbszerűségre törekszik. A kiegészítő színkontraszt erejére épített kép alanyának arckifejezése a színerő ellentettje: rezignált, enyhén megkeseredett. Olaj, vászon, j.b.f., Nagy Imre, Zsögöd, 1930, 398×465 mm, Ltsz.: 1050, CSSZM.

[27] Rézkarc, papír, 1923, 350×230 mm, MNG.

Szerkesztőnek: Az MNG-beli alkotások jegyzetanyagát csak később tudom pontosítani – Sz. A.

[28] Rézkarc, papír, 1924, 315×485 mm, MNG.

[29] Olaj, vászon, 1923, 1470×1220 mm, MNG.

[30] Olaj, vászon, 1922, 970×720 mm, MNG.

[31] Tus, j.j.l., Nagy Imre, Budapest, 1944. május 25., b.l., Tarjáni S. J., 320×350 mm, Ltsz.: 2137, CSSZM.

[32] Tus, j.j.l., Budapest, 1937, Nagy Imre, b.l., Fekete-fehér szimfónia, B.pest, 1937. 11. 10., Varga N. L., 370×480 mm, Ltsz.: 2815, CSSZM.

[33] * * * Művészeti lexikon 2. Akadémiai Kiadó, Budapest, 1983. 420.

[34] VA 14, CSSZM. – REP, Miklóssy Gábor festőművész.

[35] Tus, j.j.l., Nagy Imre, 1941, Budapest, 310×400 mm, Ltsz.: 1113.

[36] „Jött a kommün, majd Kecskemét – ahonnan olyan futva, mene­külésszerűen jöttem el –, aztán a grafikánál kötöttem ki. A mindennapos találkozások al­kalmával közelebbről is megismertük egymást Aba-Novák Vilmossal. […] A városi és fa­lusi világ teljes ellentétei voltunk.” – FÖ, 93.

[37] Rendezője, Zwickl András művészettörténész felfogásában a művek a gyönyörű kezdetekre – az aranykorra –, az emberiség békés, boldog őskorára utalnak. („Arcadia: Peloponészosz központi és alpesi vidéke. Az árkádiaiak magukat a holdnál is régebbi őslakosoknak tartották.Ókori Lexikon. szerk. Pecz Vilmos.)

[38] „Ha valakinek a bensejét Balló, László Fülöp, Neogrády vagy Olgyai féle benyomások mintáz­zák meg, az nem lesz képes egy ezektől eltérő új impressziót befogadni, s az nem fogja megérteni Toulouse-Lautrecet, Villard-t vagy Mednyánszkyt, csak ha azt a benne keményre kalapált bál­ványt végleg ledönti.” – Fülep Lajos: Egybegyűjtött írások I.. Budapest, 1988 – továbbiakban: FL –, 115.

[39] A novocsentista ihletettségű kép talán valamely nagy titok őrzője. Témája, a háttérben tiszta színekben megnyíló végtelenség helyett, a sötét drapériával határolt, zárt valóságra figyelő nő finoman elutasító ábrándja. Olaj, vászon, j.j.l., Nagy Imre, 1935, 960×720 mm, Ltsz.: 1011, CSSZM.

[40] Az 1920-30-as években, a Római Magyar Intézetben ösztöndíjjal alkotó, a novecento-mozgalmat, a neoklasszicizmust követő művészek csoportja.

[41] Ez alkalommal Szolnay Sándor és családja társaságában.

[42] Murádin Jenő: Nagybánya – a festőtelep művészei. Miskolc, 1994, 92.

[43] Olaj, vászon, j.j.l., Nagy Imre, 1925, Bánya, 800×1000 mm, Ltsz.: 1070, CSSZM.

[44] Második nagybányai tartózkodása alkalmával, kizárólag a bányai hagyományok szabályszerűségének a betartásával készült képe. Olaj, vászon, j.j.f., Nagy Imre, N. Bánya, 1926, 440×600 mm, Ltsz.: 1419, CSSZM.

[45] Önvallomás. Olaj, vászon, j.j.f., Nagy Imre, 1925, 550×665 mm, Ltsz.: 1435, CSSZM.

[46] „Egy este kifordítom a falnak fordított képet, s nézem-nézem szokásom szerint […]. Szemben állt a kép velem. Olyan érzés fogott el, mintha a kép megelevenednék, s a lenyúzott bőrömmel volna behúzva. Megborzongtam.” – FÖ, 122.

[47] HB, 112.

[48] Az életképek egyik legkiegyensúlyozottabbra komponált darabja, amely a dél hevében, az éppen elköltött ebéd utáni, azonnal bekövetkező nyugalmat sugározza. Olaj, vászon, j.j.l., Nagy Imre, 1931, 660×755 mm, Ltsz.: 1028, CSSZM.

[49] A felnőttek ebéd utáni nyugalmi pillanatában is az anyai felelősség örökkévalóságának emléket állító alkotás. Olaj, vászon, j.j.f., Nagy Imre, Zsögöd, 1930, 625×470 mm, Ltsz.: 1029, CSSZM.

[50] „Koreográfia” ellenfényben. Olaj, vászon, j.b.l. Nagy Imre, Zsögöd, 1930, 820×815 mm, Ltsz.: A20, SZNM.

[51] Majdnem kört záró kompozíció, amelyben önérdekű rendezettségben sorakoznak a különböző mezei munkák mozgását almaszedésnek mutató, és a bolondosan játszó alakok. O. rétegelt lemez,  j.j.f., Nagy Imre, 1937, 670×850 mm, Ltsz.: 1453, CSSZM.

[52] A nőiesség és a természet tisztaságának egyenértékűségét kifejező allegória. Az előtérben a biztonságot sugalló kecskepárral együtt látjuk a szépségét bátor ártatlansággal kibontó nőt, akit a szikla-portré a rajta ülő kutyával jelképezett hűség vágyával figyel. Tempera, rétegelt lemez, j.j-k.l., Nagy Imre, Kvár., 1950, 1240×1000 mm, Ltsz.: 456, MMM.

[53] A cím szerint egy narratívabb alkotást képzelhetnénk el. S talán hosszú mesét is szőhetnénk az erdő hűsében álma alanyával együtt álmodó, legénysorba cseperedő kucsmás fiú vadon- és esztenajárásainak élményeiről. Olaj, vászon, j.b.l., Nagy Imre, Zsögöd, 1953, 1230×1410 mm, Ltsz.: 453, MMM.

[54] A vízszintes állású cementégetőnek határozottan rövidített, függőlegessé komponált, felülnézetű ábrázolása. Tempera, rétegelt lemez, j.b.l., Nagy Imre, K. vár., 1957, 1488×1227 mm., Ltsz.: 2667, KMM.

[55] „Harmadikként említhetjük, a már középgeneráció képviselőjének számító Nagy Imrét (1893-1976), aki Budapesten Szőnyivel, Aba-Novákkal együtt indult, majd festészetének plaszti­káját, a neoklasszicista tömegalakítást meg­őrizve egyre dúsabb és színesebb szálból szőtt.” – Szücs György: Magyarország / Erdély / Románia – kolorisztikus tendenciák 1920-1930. In: Külön világban és külön időben – A 20. sz századi magyar képzőművészet Magyarország határain kívül. Magyar Képzőművészek és Iparművészek Társasága, Budapest 2001, 89.

[56] Madárijesztők A kép jobb alsó sarkából a jobb felső sarkába mutató kompozíciós ív mentén vezeti a néző tekintetét a nyugalmat kifejező alvó nőtől a vészmadár-hármasig. A kép „főszereplői” a hagyomány, a hit nyugalmát kifejező templom, illetve a jelképes őrzők. Olaj, rétegelt lemez,  j.j-k.l., K. vár., 1964, Nagy Imre, 1245×1334, Ltsz.: 1065, CSSZM.

[57] A sötétből a földérő napsugárban, már-már a teljes napsütést elérni remélők vadabb és nyugodtabb vonulása, rohanása. A lejtő aljában mély folyó. Híd nincsen rajta… Tempera, rétegelt lemez, j.k.l., Nagy Imre, K. vár., 1957, 490×595 mm, Ltsz.: 1045, CSSZM.

[58] A békét vigyázó honvéd elé terülő falusi nyugalom. Tempera, rétegelt lemez, j.k.l., Nagy Imre, K. vár., 1957., 615×495 mm, Ltsz.: 441, MMM.

[59] A téma átgondoltabb, mívesebb feldolgozása. A kép színvilágának drámaibb kezelése mellett, a vágtát a gyermekét féltve magához szorító, rettegő anyával ellenpontozza. Tempera, furnérlemez, j.j.l., Nagy Imre, K. vár., 1959, 1470×1230 mm, Ltsz.: 392, MMM.

[60] VA 10. CSSZM., Rácz Illés Mária.

[61] Olaj, vászon, j.j.l., Zsögöd, Nagy Imre, 1970, 710×645 mm, Ltsz.: A737, SZNM.

[62] HB, 210.

[63] Fotó: Szabó András.

[64] EK 7. CSSZM., Mohi Sándor.

[65] Olaj, vászon, j.j.l. Nagy Imre, Zsögöd, 1924, 1070×1215 mm, Ltsz.: A19, SZNM.

[66] Olaj, vászon, j.j.l., Nagy Imre, 1927, 725×900 mm, Ltsz.: 1058, CSSZM.

[67] Olaj, vászon, j.j.f., Zsögöd, 1928, Nagy Imre, 965×900 mm, Ltsz.: 1445, CSSZM.

[68] Olaj, vászon, j.b.l., Nagy Imre, Zsögöd, 1929, 940×420 mm, Ltsz.: FK 3480, MNG.

[69] Olaj, vászon, j.b.l. Nagy Imre, Zsögöd, 1930, 815×820 mm, Ltsz.: A20, SZNM.

[70] Olaj, vászon, j.b.l., Zsögöd, 1956, Nagy Imre, 635×742 mm, Ltsz.: 1073, CSSZM.

[71] Tempera, rétegelt lemez, j.k.l., Nagy Imre, K. vár., 1957, 490×595 mm, Ltsz.: 1045, CSSZM.

[72] Olaj, vászon, j.j.l., Zsögöd, 1969, Nagy Imre, 1000×875 mm, Ltsz.: 7715, CSSZM.

[73] Tempera, rétegelt lemez, j.j.l., Nagy Imre, Kv., 1959, 1240×1700 mm, Ltsz.: 1270, CSSZM.

[74] Olaj, vászon, j.j.l., Nagy Imre, 1962, Zsögöd, 1112×1334 mm, Ltsz.: 1067, CSSZM.

[75] Olaj, rétegelt lemez, j.j-k.l., K. vár., 1964, Nagy Imre, 1245×1334, Ltsz.: 1065, CSSZM.

[76] Olaj, vászon, j.j.f., Nagy Imre, K. vár., 1966, 800×1000, Ltsz.: 1020, CSSZM.

[77] Olaj, vászon, j.b.l., Nagy Imre, Kv., 1972, 792×995 mm, Ltsz.: 1061, CSSZM.

[78] Olaj, vászon, j.b.l., K. vár, 1968, Nagy Imre, 1303×1458 mm, Ltsz.: 1064, CSSZM.

[79] Olaj, vászon, 1200×1485 mm, j.b.l., Zsögöd, 1969, Nagy Imre, Ltsz.: 1006, CSSZM.

[80] Olaj, vászon, j.b.f., Nagy Imre, K. vár., 1969, 485×435 mm, Ltsz.: 4619, CSSZM.

[81] GJ, 56-57.

[82] Simonyi Károly: A fizika kultúrtörténete. Gondolat Kiadó, Budapest, 1978, 344.

[83] Román kormányfő, a Nagy Nemzetgyűlés elnöke.

[84] SK 38, ÖKI – REP, Kolozsvár, 1957. július 2.

[85] A Román Kommunista Párt főtitkára, miniszterelnök, az Államtanács elnöke.

[86] A Román Kommunista Párt főtitkára, Románia Szocialista Köztársaság elnöke, a hadsereg főparancsnoka.

[87] SK 70, ÖKI – REP, Marosvásárhely, 1973. június 4. (Tkp. a képtár.)

[88] A tagok saját kezű aláírásával, nemzeti színű szalaggal, koronás viaszpecséttel és koronás jelvénnyel együtt.

[89] „A székelyföldi festőket ismerem és nagyra értéke­lem. S nemcsak Nagy Imrét, akit Szövetségünk nemrég választott tiszteletbeli tagjai közé, együtt a külföldön élő világhírű magyar származású képzőművészekkel: Pierre Vasarelyvel, Emerigo Tottal, Uitz Bélával. Európai jelentőségű művésznek tartom Nagy Imrét, nyugodtan mondhatom hogy ma inkább tisztelem, mint bármikor.” – Kálmán Gyula: „Amíg a művész él, a munkája nem befejezett – Beszélgetés Duray Tibor festőművésszel. Hargita, 1969. okt. 12.

[90] Szücs György: Nagybánya – változó időben. In: Nagybánya művészete. Magyar Nemzeti Galéria-Pannon GSM, Budapest, 1996. 53-54.

[91] „Világ nincs. Egoitások vannak. És minden egoitás nem saját vilá­gában él, hanem saját világával annyira egyenlő, hogy ő maga ez a sa­ját világ.” – HB, 210.

[92] FÖ, 46.

[93] VF 8, CSSZM. – REP.

[94] „Lehet, a falusi ember, aki megszokja az eget, a rétet, a boglyákat, nem rajongana úgy értük, mert őt már mindez nem érdekli; ő legfeljebb csak a témát látná bennük, az pedig nem újság neki; de nekünk, eltekintve az abszolút festői értékektől, már azért is kedve­sek ezek a képek, mert egy darab őszinte, igaz, becsületes természetet hoznak el.” – FL, 228.

[95] Winckelmann, Johann-Joachim: Az ókori művészet története. 1764.

[96] http://www.mindentudas.hu/marosi/20040802marosi.html?pldx=2

[97] RI, 5.

[98] FL, 370.

[99] „Radvánszkynál festett képeket lekentem, közel egy fél évig csak olvastam s a sokszor csődbejutott erőlködések s tudáshiányt lassan kiheverve újból kezdődött a munka - még jobban figyelni, rajzolni, stb.” – SK 36, CSSZM. – REP.