Főiskola, kortársak

„Festői eszközeiben átüt a fiatalság, a pesti főiskola, az egykori társak közös lelkesedése.” – László Gyula

Főiskolai tanulmányairól dokumen­tum is, emlék is alig található. A Magyar Nemzeti Galéria jelenkoros művészet­történészei is engem faggattak, mit tudok erről az időszakról. Jólesett volna oko­sabbnak lenni őnáluk!

Dokumentumként a következőket le­het felsorolni: egy magyarországi magántulajdonú egész, [1] egy lajstrom a főiskolás Olgyai-tanít­vá­nyokról és tanáraikról, [2] egy nem igazán dokumentumértékű, a csíki hagyatékban található csonkított fénykép, [3] meg há­rom – majdnem egyező – saját kezű visszaemlékezés a kecskeméti ösztöndíjas időszakáról. Egyik a Csíki Székely –, a másik a Kecskeméti Katona József Múzeum, a harmadik Sümegi György művészettörténész tulajdonában van.

Budapesten, és ösztöndíjasként Kecs­keméten tanult. Kezdetben – mert ere­detileg szobrász szeretett volna lenni –, Stróbl Alajoshoz (1856-1926) járt, de hamarosan műfajt, s ennek következté­ben mestert is váltott. A budapesti akadémián Réti István (1872-1945) rektorsága idején Edvi Illés Aladár (1870-1958), Tardos-Krenner Viktor (1866-1927), Lyka Károly (1869-1965), Kecskeméten Révész Imre (1859-1945) – s talán Iványi-Grünwald Béla is (1867-1940) –, majd ismét Budapes­ten, Olgyai Viktor (1870-1929) tanítvá­nyaként, mint a réz­karcoló nemzedék tagja, vált művésszé. De a főiskolát – amiről a Följegyzésekben is alig tesz említést –, iga­zoltan nem fejezte be. Itteni tanulóidejéről adatok hiányában nem tudok beszámolni. Kecskeméti időszakát, a már említett visszaemlékezések közül, a múzeumi tulajdonban levők ki­vonatos közreadásával mutatom be.

Boldog ifjú kor. Tiszaug. Radvánszky [Albert báró, 1880-1963] birtokán, forradalom után, nyugalom. Koszt, lakás, nyár, munka alig, abszolút szabadság, természet. Teleptől a Tiszáig majdnem megsza­kítás nélkül szőlős és gyümölcsös. Ebben a ren­geteg csendben sétálni.

Radvánszkynál festett képek megsemmisül­tek, ennek láttán Révész nagyon megneheztelt, nem volt, amit mutogasson az angol látogatók­nak. Később, amikor Kecskemétet ott kellett hagyjam (az intrika és rövidlátás miatt), Pestre Olgyaihoz mentem grafikázni. Az intrika el­nyújtózkodott odáig, hogy küldöttséget menesz­tettek a főiskolára, nehogy felvegyenek. Olgyai erre legyintett a kezével és én tovább folytattam a munkám a grafikán, ahol megtűrt hallgató voltam teljes jogú használattal.

Mélységes, nagy távolságba, majdnem a Ti­száig bogarásztunk. Tiszaug, Radvánszky báró – halászat a Tisza árterületén. Mérhetet­len szabadság, amit Kecskemét nyújtott a háború, forradalmak után, emberi közelségbe hozott az ottani néppel, természettel. Felejthe­tetlen, gyönyörű park, és a szomszéd kórház gondnoka, aki soha sem felejtett el segítséget nyújtani ezen fiatal művészeknek, akiknek állandóan korgott a gyomruk és egymást rajzol­gatták, és amit ő nem értett meg, hogyan is ért­sen, amikor annyiféle elgondolás, akarat került egy gyomorba – legnagyobb része kevés tehetség­gel, amit csak az idő választ le a művészpályá­ról.

Tehetségben nem nagyon bővelkedett a telep. Ennek ellenére Szőnyit, Aba-Novákot [1894-1941] szerettem volna idecsalogatni.[4]

Révész Imre és Neje vezette a kecskeméti telepet. Mint ösztöndíjas kerültem oda Varga Nándor Lajossal [1895-1978] 1920-ban. Ösztöndíj, műterem, koszt, modell és abszolút szabadság vala. Katonaság, forradalom, éhség, nyomorúság után a telepi élet valóságos paradi­csom volt. A gyönyörű park, a szomszéd határ, a végtelenbe nyúlt szőlős, barackos ligetekkel, amit szüret után bebarangoltunk, megtöltve iszákunkat az ottfelejtett szőlősben, szőlővel. A telepnek volt egy puli kutyája ezzel csatangol­tam a kis dombos, tocsakos sík világot, ahol a tanyák fehéres oldalát kis tócsák villogva tük­rözték, egy-egy bíbic rikoltozó hangjával felverve a reszkető tükörképeket. A nagy platánfák a telep végeláthatatlan hosszában a gyümölcsö­sökkel, a poros országút a délceg lovasszeke­rekkel, akkor még teljes népviseletben a szőlős és parasztgazdák, akikkel és néhánnyal barát­ságban is valánk. Az elmúlt háborús évek le­rongyoltak, majdnem ruha nélkül maradva, a jó meleg nyárban, szinte vad életet éltünk. Ol­vasni, dolgozni, a mulasztásokat lehetett pó­tolni, amit a háborúban elvesztettünk. Többé-kevésbé zökkenő nélkül folyt az élet, amikor a város a folyó ösztöndíjakat kezdte elhanyagolni. Már a társaságban is kialakult, ki mire képes. Az embereket felkarolva és az ügyet is, komo­lyabb emberekkel szerettem volna feltölteni, Szőnyi Istvánt, Aba-Novákot lehozni a telepre. Nem sikerült. – Ugyan egy nyarat Szőnyi volt nálam. Révész felesége nagy konkurenciát látva előbb Varga N. Lajost, egy hét múlva engem pakoltatott ki a telepről. Kb. másfél évet töltöt­tem Kecskeméten. Egy nyarat Tiszaugon töltöt­tem igen sokat dolgozva. Amikor visszatértem a telepre, a munkáimmal nem lévén megelégedve – lekentem. Révész vendégeinek a tehetséges művésznövendéktől nem volt amit mutatni – nagyon megharagudott, részben ez is volt a telep elhagyásának az egyik oka. A munka sem ment, az akarást nem fedte a gyakorlati tudás, nem volt elég alap. Új kásahegy, emberek, mai világ, ahol amitől tovább lehet vergődni, haj­totta, húzta az embert. [5] Innen utazott vissza Budapestre, és iratkozott be az Olgyai-osztályba grafikát tanulni.

Zsávkovics Ferenc a magyar művé­szeti élet egyik jelentős, a XX. század elején fellendülő magyar grafikai tevé­kenységnek a korszakát dolgozta fel A rézkarcoló nemzedék 1921-1929 című ta­nulmánykötetében. Az 1920-as évek első felében Olgyai osztályát már a korabeli kritikusok és művészettörténészek is a magyar grafika bölcsőjének tartották. […] Itt ismerkedtek meg a különböző technikákkal, elsősorban a mélynyomás változataival […] azok a grafikusok, akiknek lapjai a két világháború közötti periódusban jelentős si­kereket arattak a kiállításokon, külföldi be­mutatókon egyaránt. Az elsők között csatla­kozott a mesterhez […] Aba-Novák Vilmos, [6] Patkó Károly, Varga Nándor Lajos, [7] Tarjáni Simkovics Jenő [8] és Komjáti Wanyerka Gyula, [majd] F. Antal Elemér, Aszódi Weil Erzsébet, Barcsay Jenő, Bene Géza, Csóka István, Emanuel Béla, Gallé Tibor, Hincz Gyula, Istókovits Kálmán, Jándi Dá­vid, Kaveczky Zoltán, Medgyesi Schwartz Antal, Miháltz Pál, Nagy Imre és Vadász Endre, hogy elsajátítsák a kedvelt rézkarctechnikát. [9] A 176-177. oldalon a szerző közli Olgyai Viktor 1921-29 közötti növendékeinek névsorát is, amelyet az Országos Ma­gyar Királyi Képzőművészeti Főiskola növendékeinek származási minősítési lapja alapján állított össze. Eszerint meg­állapítható, hogy Nagy Imrének Kecs­kemétről Olgyai Viktorhoz való visszaté­rését követően főiskolai státusza magán jellegű volt. Más tanárhoz nincs beso­rolva, s a neve mellett óraszám sem sze­repel, miként társai esetében. Megtűrt – amint azt a Följegyzések­ben írja –, ám komoly, szorgalmas, okos hallgató volt – olvasható Barcsay Jenő idézett vissza­emlékezéséből: Olgyai Viktornál komoly munka folyt. Aba-Novák, Varga Nándor, Szőnyi István, Nagy Imre mint okos emberek tudták, hogy a rajzot meg kell tanulni kellő időben, mert öreg fejjel már késő azzal kezdeni. Reggeltől estig rajzoltak, modell után. A Följegyzésekből pedig az tud­ható meg, hogy reggel héttől este tíz-tizen­egyig dolgozott. Varga Laji már a legszebb rézkarcait, metszeteit csinálta, Aba-Novák Vilmos csak úgy remekelt. Örült az ember szíve ennek a nemes versenynek. [10]



[1] Zsávkovics Ferenc: A rézkarcoló nemzedék 1921–1929. Miskolci Galéria, 2001 – továbbiakban ZsF –, 28.

[2] ZsF, 176-177.

[3] É.n., ismeretlen szerző.

[4] SK 36 CSSZM. – REP.

[5] Nagy Imre visszaemlékezése, Kolozsvár, 1975. dec. 28. Kecskeméti Galéria, Katona József Múzeum.

[6] Tus, j.j.l., Nagy Imre, 1941, Budapest, 310×400 mm, Ltsz.: 1113.

[7] Tus, j.j.l., Budapest, 1937, Nagy Imre, b.l., Fekete-fehér szimfónia, B.pest, 1937. 11. 10., Varga N. L., 370×480 mm, Ltsz.: 2815, CSSZM.

[8] Tus, j.j.l., Nagy Imre, Budapest, 1944. május 25., b.l., Tarjáni S. J., 320×350 mm, Ltsz.: 2137, CSSZM.

[9] ZsF, 29.

[10] ZsF, 29-30.