Katonasága

„A háborúból visszajövet egyenesen a főiskolára mentünk.” – Nagy Imre

Mindkét háborúban besorozták. Alig maradt fenn adat az ott töltött, külö­nösen a második világháborús időkről.

Nagy Imre honvéd [1]

Az elsőről, művésszé válása megvalósulásának gyakorlati kez­deteiről, részletesen beszámol a Följegyzésekben:

A fedezékem kb. négy-öt méteres sárga agyagba volt ásva. Valóságos oszlopcsarnokot ástam ki, ülésekkel, figurákkal tarkítva. Egy­szóval szobrászkodtam. Egy Atlasz-figura tartott egy oszlopot, ez volt az arra járóknak, a nézelődőknek a legérdekesebb. Hívnak fel az előretolt állásból. Nem tudhattam, mi baj, a küldönc mondja, Csanády [Frigyes] altábor­nagy s egy csomó tiszt van ott. „Imre, az áldó­ját! vajon mi lesz veled?”…

– Zászlós úr, maga csinálja ezeket a szob­rokat?

Helyben vagyok, gondolom.

– Gipszbe tudná önteni?

– Igen.

A segédtiszthez fordult, Barabás százados­hoz.

– Kérem, a zászlós urat egy szakasz gép­puskával berendelem az ezredtörzs védelmére. A kiképzést azonnal kezdje meg.

Egy hét alatt géppuskás parancsnok lettem, dupla felvétellel, s főleg nagy járási szabadság­gal, festő és szobrászlehetőséggel. Igaz, amint a szobrot a maga tartásából kiszedtem, össze­ment, de csináltam mást helyette…

A festőakadémián két évet végzett zászlós­sal kerültem össze a tartalékban, ahol elfilozo­fálgattunk egyről-másról. Ha csak tehettük, rajzoltunk, festettünk. Ha most otthon lehet­nék!…

Másnap egy vonatszállítmánnyal a Kárpá­tokon keresztül az eperjesi kórházban kötöttem ki. Idegkimerüléssel kezeltek. Mi is volt az a kezelés? Hagyták, hogy pihenjek. Állandóan festettem. Egyik alkalommal a főorvos vizit közben megkérdezi, nem akarok-e a tátralomnici üdülőbe menni. Hat hónapig így voltam a Tátrában, ahol Szőnyi Istvánnal [1894-1960] találkoztam. Volt egypár lomnici táj­képe, azok nekem nagyon tetszettek. Szőnyi egy évet volt a képzőművészeti főiskolán. Nagybá­nyán nyáron Ferenczynél [1862-1917] korri­gáltatott. Jóval többet tudott nálam, látszott munkáin, a rajz, a szín rendezettségén.

A Tátrából visszakerültem a pótszázad­hoz. Innen kiküldtek krumplit rekvirálni Lemberg környékére. De nem sokáig ma­radtam ebben a minőségemben. A parancsnok­ság behívott táviratilag Drohobicba. Viola ezredesnél jelentkeztem.

– No, öregem – szólít meg. (Mindjárt gon­doltam, nincs nagy baj.) – Arról van szó, hogy Vilmos császár fiának neve napja lesz, vagy tu­dom is én, születésnapja. Vállalnád-e, s meg­festenéd-e a „Tölteni, tölts!” vezényszót, mert a hercegnek ez a gyakorlat tetszett a tartalék gyakorlati bemutatóján, amelyet az ő tiszteletére rendeztek meg.

Vállaltam, s egy hónap alatt megfestettem. Amikor kész volt, azt kérdezi Viola:

– No, mit óhajtasz munkád jutalmául?

– Hát engedjen haza.

Adott kéthónapi szabadságot, ahonnan aztán megint a pótszázadhoz vonultam be…

Jött egy rendelet, hogy a főiskolásokat sza­badságolják. Én menten útnak indultam Budapestre, ahol a banda, nagyrészt katonaruhá­ban már megkezdte tanulmányainak folytatását a képzőművészeti főiskolán. [2]

Katona­szanatóriumi találkozása Szőnyivel megnyitotta számára a művészethez ve­zető utat.

A második világháborúba főhadnagy­ként hívták be.

Horthy Miklós lappangó, vagy elveszett lovasportréja [3] elkészítését követően a Gyimesi-szorostól jobbra, a Kárpátok legna­gyobb csúcsára [4] kel­lett harci állásba vonul­nia. Nem sokáig volt a gyimesi he­gyekben, megkezdődött a visszavonulás. Számára Szolnokig tartott, ahol politi­kus ismerősei megkér­ték, utazzon előre, s közölje a kormány­zóval a helyzetet. Ezt követően Buda­pesten maradt a háború végéig. Művészi tevékenységet nem folytathatott, de ha csak alkalom adódott rá, művész- és író­barátaival kapcsolatait ápolta. Erre utal a hagyatékban ta­lálható alábbi levél.

Kedves Barátom! Tekintve, hogy 1945. feb. óta nem hallottam Rólad; így igaz nagy örömmel olvastam a nagysikerű kolozsvári ki­állításodról, melynek sikeréhez szívből gratulá­lok. Persze egyelőre fogalmad sincs, ki írja Ne­ked ezeket a sorokat, de megpróbálom egypár epizóddal emlékezetesebbé idézni a találkozá­sunkat. Téged Tamási Áron (1897-1966) [5] hozott még 1945-ben együttműködő, úgyneve­zett népi írók társaságába, akik nálam titokban találkozta­tok, attól félve, hogy esetleg a gestapó el­hurcol. Te voltál azután az, aki az egész beijedt társaságnak valami igazolványt sze­reztél. Vízkereszt napján, nálam voltatok Áronnal és két nővel, lent a pincében, gombapörköltet ettünk, és utána igen jó hangulatban voltunk mindannyian. Emlék­szem, hogy a jó borocskát szeretted. Te voltál az a ritka ember, aki azokban a nehéz időkben jó­formán mindent meg tudott szerezni, még vil­lanylámpa elemet is. Régi, örökös jókedved, remélem, megvan, mert emlékszem, hogy azokban a ne­héz napokban Te voltál az, aki mindig jó­kedvű, természetes és nem erőltetett, szívből jövő jó székely humoroddal mindig felvillanyoztad azt az eléggé kétségbeesett társaságot. Még az a hordóm meg­van, amelynek dongájára felírtad a neved, igaz, hogy csak szétszedett állapotban. Sárközi Elek, volt italmérő. [6]



[1] Ismeretlen szerző.

[2] FÖ, 64–67.

[3] É.n., fotókópia, ismeretlen szerző.

[4] FÖ, 223.

[5] 1930, fametszet, j.n, 115×180 mm, Ltsz.: 2, CSSZM.

[6] E 13, CSSZM. – REP, Pomáz, 1958. június 25.